סאצ'ין טנדלקר שחקן קריקט גדול בכל הזמנים

סאצ'ין טנדלקאר הוא אחד משחקני הקריקט הגדולים בכל הזמנים ונחשב כחבט הגדול ביותר בתולדות המשחק. נולד במומבאי, הודו ב-24 באפריל 1973, סאצ'ין החל את קריירת הקריקט שלו בגיל 11 ועד מהרה הפך לשם דבר בהודו וברחבי העולם. הוא ערך את הופעת הבכורה שלו ב-1989, כששיחק נגד פקיסטן, והמשיך לקלוע למעלה מ-15,000 ריצות בקריקט מבחן ו-18,000 ריצות ב-One Day Internationals. סאצ'ין היה ידוע בטכניקה שלו, בטמפרמנט ובאורך החיים שלו, והוא מצוטט כהשראה על ידי שחקני קריקט רבים. הוא היה החובט הראשון שהבקיע מאה כפולה בקריקט בינלאומי של יום אחד, הישג שעדיין אין כמותו. סאצ'ין מחזיק גם במספר שיאים, כולל רוב המאות (51) ורוב הריצות (18,426) ב-One Day Internationals. קריירת הקריקט האגדית שלו נמשכה 24 שנים והוא פרש ב-2013. פרישתו התקבלה בעצב רב, אך מורשתו ממשיכה לחיות.

שנותיו הראשונות של סאצ'ין

סאצ'ין נולד בסנטה קרוז, פרבר של מומבאי, ב-24 באפריל 1973. הוא היה השני מבין שלושה ילדים שנולדו לראמש טנדלקר, שחקן קריקט לשעבר וסופר פורה, ולראג'ני טנדלקר, ספורטאי מוכשר ומשורר נלהב. הוריו קראו לו על שם החובט המאסטר ההודי הגדול, סר סאצ'ין ראמש טנדלקר. כפעוט, אהבתו הספורטיבית הראשונה של סאצ'ין הייתה טניס. הוא העריץ שחקנים כמו ג'ון מקנרו ולעתים קרובות נראה אוחז במחבט טניס. אבל כמה שנים מאוחר יותר, ב-1982, התחיל סאצ'ין לשחק קריקט כתחביב עם אחיו, אג'יט. הוא לא ידע שהוא ימשיך להפוך לאחד משחקני הקריקט הטובים בדורו.

הקריירה המקצועית של סאצ'ין

בגיל 16, סאצ'ין ערך את הופעת הבכורה שלו בכיתה א' בקבוצת בית הספר שלו, SR Park Institute. לקח לו רק שנתיים לערוך את הופעת הבכורה שלו במחלקה הראשונה בנבחרת המקומית של הודו והוא היה רק בן 18 כשהוענק לו מקום בצוות המבחן ההודי. סאצ'ין המשיך והפך לאחד השחקנים המצליחים ביותר בהיסטוריה של קריקט המבחן. הוא נבחר לשחקן הקריקט ההודי של השנה בשיא שש פעמים ועמד בראש דירוג מבחן ה-ICC עבור מספר שיא של 98 שבועות. בשנת 2000, הוא הפך לשחקן הקריקט ההודי הראשון שזכה בתואר שחקן הקריקט של השנה ב-ICC. בשנת 2008, הוא הפך לשחקן הקריקט הראשון שזכה במסדר הידידות על ידי ממשלת רוסיה. בשנת 2013, המגזין הבריטי, ויסדן, כינה אותו כאחד מחמשת קריקטרים של השנה.

הופעת הבכורה הבינלאומית של סאצ'ין

סאצ'ין ערך את הופעת הבכורה הבינלאומית שלו בקבוצת הקריקט ההודית ב-1989, כששיחק נגד פקיסטן באחד הימים הבינלאומיים בגיל 16. הוא ערך את הופעת הבכורה שלו במבחן בהודו שנה לאחר מכן מול אותה נבחרת. בקריירה המשתרעת על פני 24 שנים, סאצ'ין שיחק ב-463 משחקי מבחן ו-463 משחקי מבחן בינלאומי, צבר למעלה מ-15,000 ריצות מבחן ו-18,000 ריצות בינלאומיות ליום אחד. הוא השחקן היחיד שכבש מאה כפולה בשני הפורמטים ומחזיק בשיא של רוב ריצות המבחן בשנה קלנדרית. סאצ'ין גם מחזיק בשיא של המספר הרב ביותר של מאות מבחן על ידי שחקן קריקט הודי, מספר הפעמים הרב ביותר הוא בעל הריצה הגבוה ביותר בקריקט מבחן והמספר הרב ביותר של מאות שנים בסדרת מבחן בודדת.

הרשומות של סאצ'ין

סאצ'ין מחזיק בשיאים רבים הן בקריקט מבחן והן בקריקט יום בינלאומי. מבין החובטים, יש לו את המספר הגבוה ביותר של מאות מבחן, קלע את המספר הרב ביותר של ריצות מבחן בשנה קלנדרית, קלע את המספר הרב ביותר של ריצות מבחן מול קבוצה מסוימת, עשה את המספר הרב ביותר של מאות שנים בסדרת מבחן אחת , בעל המספר הגבוה ביותר של מאות שנים כפולות בקריקט מבחן, קלע את מירב הריצות במשחק מבחן בודד, בעל מספר הריצות הרב ביותר בשנה קלנדרית אחת ויש לו את השיא של רוב הריצות בסדרת משחקי מבחן בודדת. מבין שחקני הכדורת, הוא מחזיק בשיא של לקיחת המספר הגבוה ביותר של שערים במבחן בשנה קלנדרית אחת. יש לו גם את המספר הגבוה ביותר של תפיסות ובריחה בקריקט מבחן.

פרישתו של סאצ'ין

סאצ'ין הודיע על פרישה מקריקט בינלאומי ב-16 באוקטובר 2013, במסיבת עיתונאים במומבאי, הודו. לאחר ששיחק במשחק המבחן האחרון שלו נגד איי הודו המערבית, הוא שיחק במשחקו האחרון של יום אחד הבינלאומי ב-27 בנובמבר 2013, נגד דרום אפריקה. הוא פרש מקריקט מקצועני עם סדרת מבחנים נגד אוסטרליה, אבל רבים מחבריו לקבוצה ומעריציו מאמינים שהוא עדיין משחק כי הוא עדיין בפסגת המשחק שלו. עם קריירה שנמשכה 24 שנים, הפרישה של סאצ'ין נתקלה בהרבה מאוד עצב מצד האוהדים ואחוות הקריקט. במשחק הגמר שלו, הוא זכה במשמר כבוד משתי הקבוצות, וזה אירוע נדיר.

מורשת ההשראה של סאצ'ין

סאצ'ין נחשב לאחד משחקני הקריקט הגדולים בכל הזמנים והפרישה שלו מהמשחק נתקלה בהרבה מאוד עצב. עם זאת, מורשתו ממשיכה ושחקני קריקט רבים ציטטו אותו כמקור השראה. שיקאר דהאוואן, הפותח ההודי, אמר שהוא ניסה לחקות את הטכניקה של סאצ'ין, ראהול דרוויד זיכה אותו בזכות הטמפרמנט שלו ווירט קוהלי הצהיר שהוא למד איך להתמודד עם הלחץ מהצפייה בסאצ'ין. אחרים כמו VVS Laxman ו-Anil Kamble גם הלכו על רשומות ואמרו שהם קיבלו השראה מסאצ'ין ושהם היו אוהבים לשחק לצדו.

ההשפעה של סאצ'ין על הקריקט ההודי

אין להכחיש את ההשפעה של סאצ'ין על סצנת הקריקט ההודית. הוא היה מכריע בהעברת הספורט מספורט נישה לספורט מיינסטרים. הביצועים העקביים והפוריים שלו גרמו לאנשים רבים לשים לב לקבוצת הקריקט ההודית והוא עזר להרים את הספורט לגבהים חדשים. הקריירה האגדית שלו נפרשה על פני 24 שנים והוא זוכה לזכותו שהביא את הקריקט ההודי לגבהים חדשים. אומרים שסאצ'ין הוא אחד הספורטאים הסחירים ביותר בהודו ויש לו תמיכה עוסק בכמה חברות. הוא גם הבעלים המשותף של צוות IPL, Risen Bangalore. בשנת 2000 הוענק לו פרס פדמה שרי, הפרס האזרחי הרביעי בגובהו בהודו, ובשנת 2011 הוענק לו פרס בהרט רטנה, הפרס האזרחי הגבוה ביותר בהודו.

סאצ'ין טנדלקאר הוא אחד משחקני הקריקט הגדולים בכל הזמנים ונחשב כחבט הגדול ביותר בתולדות המשחק. קריירת הקריקט האגדית שלו נפרשה על פני 24 שנים, והוא זוכה לזכותו שהביא את הקריקט ההודי לגבהים חדשים. אומרים שהוא אחד הספורטאים הכי סחירים בהודו ויש לו עסקאות תמיכה עם כמה חברות. הוא גם הבעלים המשותף של צוות IPL, Risen Bangalore. הוא מצוטט בהרחבה כמקור השראה על ידי קריקטים רבים והייתה לו השפעה חיובית על ספורט הקריקט בהודו.